امور ایرانیان خارج از کشور ، استانداری لرستان
شهرستان سلسله


 از نظر زمين شناسي شهرستان سلسله در زون رسوبي زاگرس قرار دارد به گونه اي كه كوههاي غربي و شمالي اين شهرستان جزئي از زاگرس مرتفع مي باشند و قسمت جنوبي شهرستان در زون زاگرس چين خورده قرار دارند. زون زاگرس مرتفع كه به شدت خورد شده مي باشد شامل سازندهاي رسوبي مزوزوئيك و قسمت فوقاني افيوليت كرمانشاه مي باشد. زون زاگرس چين خورده شامل رخنموني از سازندهاي مزوزوئيك و سنوزوئيك مي باشند كه در اثر فازهاي كوهزايي شديد چين خورده مي باشند.

 

جاذبه هاي ژئوتوريسم شهرستان سلسله

 

دره كهمان

يكي ديگر از مناطق گردشگري اين ناحيه آبشارهاي دروازه و هفت كيني (هفت چشمه) مي باشد. آبشار دروازه در شرق دره ي كهمان دارد و داراي مسيري مجزا مي باشد كه در گذشته از اين مسير به شهر نهاوند سفر كرده اند. در اين ناحيه درختان چنار چند صد ساله در كنار چشمه سار هاي دره رويده و سر به فلك كشيده اند. در 500 متري شمال درختان چنار، آبشار دروازه قرار دارد كه 10 متر ارتفاع داشته و آب آن از برف و يخهاي كوه گرين تامين مي شود و منظره اي زيبا را به نمايش مي گذارد.

اين دره كه در 15 كيلو متري شمال شهرستان قرار دارد جذاب ترين منطقه گردشگري شهرستان الشترمي باشد كه در دامنه كوه هاي گرين قرار دارد و رودخانه ي كهمان در آن جاري است و آب اين رودخانه از آب شدن برف و يخ كوه هاي گرين مي باشد. واژه كهمان داراي چند معني مي باشد ولي احتمالا از تركيب دو واژه لكي (فارسي پهلوي) كي به معني شاه و مان به معني آمدن مي باشد كه در كل به معني جاي است كه شاهان به آنجا مي آيند. سرچشمه ابتدايي رودخانه كهمان چشمه تخت شاه و چشمه هاي اطراف آن مي باشد كه پس از جاري شدن در درون دره ي كهمان آب چشمه سراب خاصو و ديگر چشمه هاي ديگر به آن پيوسته و رودخانه كهمان را تشكيل مي دهد اين رودخانه زيستگاه ماهي قزل آلاي رنگين كمان نيز مي باشد. در كنار اين رودخانه درختان كهنسال گردو و بيد رشد كرده اند علاوه بر اين درختان در اين دره درختان گردو، آلو، به، گلابي، زالزالك و تمشك، پسته وحشي و بلوط به صورت خودرو وجود دارد. همچنين زمينهاي كشاورزي زيادي در اين دره به كشت انواع محصولات كشاورزي به خصوص خيار اختصاص يافته است. قطر بعضي از درختان گردوي اين دره به چندين متر مي رسد و از نظر آب و هوايي خنك ترين منطقه آب و هوايي استان در ايام تابستان است. سرچشمه ابتداي اين رودخانه چشمه تخت شاه و چشمه هاي اطراف آن مي باشد كه پس از جاري شدن در درون دره ي كهمان آب چشمه سراب خاصو و ديگر چشمه هاي ديگر به آن پيوسته و رودخانه كهمان را تشكيل مي دهد اين رودخانه زيستگاه ماهي قزل آلاي رنگين كمان نيز مي باشد. در كنار اين رودخانه درختان كهنسال گردو و بيد رشد كرده وسايه ساري بهشت گونه را به وجود آورده اند. از نظر زمين شناسي ناحيه كهمان جزئي از زاگرس مرتفع بوده و دره هاي آن از فرسايش سازند هاي كرتاسه به وجود آمده اند. در بين سازندهاي كرتاسه راديولاريتهاي مجموعه افيوليتي كرمانشاه با رنگ قرمز نيز به صورت گسله و گسترده وجود دارند و فرسايش يافته اند. سرچشمه اصلي رودخانه كهمان چشمه تخت شاه مي باشد وجه تسميه آن به علت زمين تخت و هموار بالاي مظهر چشمه است. اين چشمه در شمال و انتهاي دره كهمان قرار دارد. اين چشمه به همراه سراب خاصو قسمت عمده ي آب رودخانه كهمان را تامين مي كند قطر خروجي آب اين چشمه به سه متر مي رسد. يكي ديگر از مهمترين چشمه هاي اين دره چشمه سراب خاصو است. اين چشمه در قسمت شرقي دره كهمان قرار دارد و از نوع چشمه هاي گسلي است و داراي آب بسيار زياد و سردي مي باشد. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 
دره كاكا رضا

دره كاكا رضا در 20 كيلومتري جاده الشتر - خرم آباد مي باشد. در اين دره رودخانه ي كاكا رضا (روخانه ولم) جاري مي باشد كه از كوههاي گرين در ناحيه چغلوندي شمال شرق لرستان سرچشمه مي گيرد. اين دره از نوع دره هاي تكتونيكي مي باشد كه بر اثر گسل خوردگي در سازند هاي آهكي سنوزوييك و مزوزوييك تشكيل شده است. اين دره علاوه بر رودخانه كاكا رضا داراي چشمه ها و آبشارهايي مي باشد كه از معروفترين و بزرگترين آنها مي توان به سراب گل هو و آبشار گل هو اشاره كرد. آب اين رودخانه در ناحيه اي در جنوب الشتر بنام چم كاشي به رودخانه دوآب مي ريزد و رودخانه كشكان را تشكيل مي دهند.

                              

 

 

سراب زز

اين سراب در فاصله 6 كيلومتري شرق شهر الشتر پس از پشت سر نهادن روستاي جوانمرد و در مجاورت جاده الشتر بروجرد واقع شده ا ست. اين چشمه كه از آهك هاي كرتاسه شرق و شمال شرق شهرستان تغذيه مي گردد و از نوع چشمه هاي گسلي بحساب مي آيد. از لحاظ تداوم آبدهي، در گروه چشمه هاي فصلي قرار مي گيرد كه بسته به ميزان بارندگي ساليانه امكان دايمي بودن آن ممكن است. جوشيدن اين سراب اكثر مواقع در اواخر اسفند شروع شده و با توجه به بارندگي هاي سالانه گاهي اوقات تا اواسط تير و گاهي اواخر شهريور و گاهي هم بصورت مداوم آبدهي دارد.

وجود تپه ماهورهاي اطراف اين سراب و رويش گياهان و سبز شدن آن ها در ايام نوروز، بهانه خوبي براي يك گردش يك روزه خانوادگي مي باشد. در فصل بهار و تابستان از بركات اين سراب، كاشت صيفي جاتي از جمله خيار، گوجه و بادمجان است كه نيازهاي روزانه الشتر را در اين فصول تامين مي كند.

 
 
 
 
 
 

سراب هنام

در فاصله 12 كيلومتري جنوب شرقي شهر الشتر واقع گرديده است. هنام خطه اي خوش آب و هواست كه وجود سرابي با آبدهي متوسط 400 ليتر بر ثانيه باعث بوجود آمدن باغات گسترده ايي از جمله سيب و گردو و هلو در دل اين روستا شده است. وجه تمايز اين سراب با ديگر سراب هاي ذكر شده، ظهور آن از داخل لايه هاي آهكي و جوشيدن آن در محوطه يك حياط تاريخي كه متعلق به يكي از ساكنين محلي مي باشد. در چندين سال اخير با احداث استخرهاي پرورش ماهي در مسير جريان اين سراب جلوه خاصي را به منطقه داده است.

 
 

 

كوه گرين

رشته‌ كوه گَرين از رشته كوه ‌هاي مهم غرب ايران است كه بيشتر مساحت آن در شمال استان لرستان و بخشي نيز در استان‌ هاي همدان و كرمانشاه قرار دارد. گرين از رشته كوه‌هاي بلند زاگرس است كه در ادامه اشترانكوه قرار دارد و طول آن به بيش از 180 كيلومتر مي‌رسد. اين رشته كوه در استان كرمانشاه به كوه‌ هاي پرو و بيستون مي‌پيوندد. اين كوه از نظر زمين شناسي شامل سازندهاي مزوزوييك و راديولاريت هاي افيوليت كرمانشاه مي باشد كه بر اثر فاز كوهزايي آلپي در بين قاره گندوانا و اوراسيا تشكيل شده است. قله ‌هاي بلند آن شامل يال كبود در كوه چهل نابالغان، قله 18 يال، سه كوزان و ميش پرور، قله ولاش و قله هگره و كلو مي باشد. مرتفع ترين قله ي كوه قله كلو(Kalo) با ارتفاع 3614 متر از سطح دريا مي باشد كه داراي يخچال ها و برف چالهاي متعددي مي باشد.اين برف چالهاي در واقع فروچاله هاي هستند كه بر اثر انحلال در سنگ هاي آهكي به وجود آمده اند و در سراسر كوههاي گرين تشكيل شده اند اين فرو چاله ها در فصول سرد سال از برف پر مي شوند كه تعداد زيادي مجرا باعث زهكشي آبهاي سطحي به درون اين فروچاله شده وبه عنوان تغذيه كننده آبهاي زير زميني عمل مي كنند. قطر بعضي از اين برف چال ها به 20 متر وعمق آنها به 10 متر مي رسد.

 

 

 
سفيد كوه

ناحيه سفيد كوه در جنوب الشتر واقع شده است و راه دسترسي آن از طريق جاده الشتر به ناحيه بسطام مي باشد در اين ناحيه سازندهاي مزوزئيك و سنوزوئيك شامل سازندهاي سروك، ايلام، اميران، كشكان، آسماري، گچساران، آغاجاري وكنگلومراي بختياري مي باشند. به علت اينكه اين ناحيه مورد مطالعه در زون زاگرس چين خورده قرار دارد مناظر زيباي از مقاطع چينه شناسي اين سازند ها وجود دارد كه در چين خوردگي ها و طاقديس ها ظاهر شده اند. از نظر چينه شناسي مخمل كوه ازكنگلومراي اميران تشكيل شده است و در زمين شناسي ايران به كنگلومراي خرم آباد شهرت يافته است. اين كنگلومرا ازشرق خرم آباد تا جنوب غربي الشتر و جنوب نورآباد امتداد دارد. بر اثر انحلال سيمان اين گنگلومرا غارهاي كوچك و بزرگي در اين كوه به وجود آمده است روي اين كوه را پوششي از خزه سبز رنگ فرا گرفته كه نام اين كوه از اين خزه ها گرفته شده و به مخمل كوه شهرت يافته است.

 
 
 

 

 
 

ناحيه پرسك

ناحيه پرسك در 20 كيلومتري جنوب شرقي الشتر مي باشد. اين ناحيه از نظر زمين شناسي جزيي از زون برخوردي و زاگرس مرتفع مي باشد. كه در دامنه كوه گرين قرار دارد در اين ناحيه بر اثر فرايندهاي تكتونيكي سازندهاي آهكي مزوزوييك داراي گسل خوردگي و چين خوردگي بوده و در بعضي مناطق فرسايش و انحلال مزيد بر علت گرديده و باعث به وجود آمدن فروچاله هاي در اين سازند ها گرديده است.

 
 
 

 

كوه مهاو

اين كوه در شمال غربي الشتر واقع شده است و يكي از شاخه هاي كوه گرين محسوب مي شود و از روستاي گركان در شمال الشتر تا روستاي تمليه در شرق الشتر ادامه دارد. سراب چناره يا گولم كاو در شمال غربي الشتر كه از نوع چشمه هاي گسلي مي باشد در روستاي چناره و دامنه اين كوه قرار دارد. از ديگر جاذبه هاي گردشگري اين كوه دره ي آرش مي باشد اين دره در شمال روستاي گريران واقع شده كه بر اثر فرسايش شديد سازند سروك در اين سازند به وجودآمده است. در اين دره غار سمسا (مرسمسا) قرار دارد كه يكي از سكونتگاه هاي اوليه بشري در شمال استان لرستان مي باشد.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

تاریخ به روز رسانی: 1393/09/22
امتیازدهی
میانگین امتیازها:1 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات ( 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
 
© استفاده از مطالب سايت با ذكر منبع بلا مانع است
©كليه حقوق مادي و معنوي براي سايت امور ايرانيان خارج از كشور، استانداري لرستان محفوظ است.
Powered by DorsaPortal